Tento blog je určený pre všetkých priaznivcov slovenskej hádzanej. Prispievať môžu hádzanársky odborníci a fanúšikovia, ktorý prejavia záujem. Uverejnené budú príspevky s hádzanárskou tématikou, ktoré neobsahujú osobné narážky a nešíria nevraživosť a nenávisť voči žiadnemu človeku, alebo skupine ľudí. Poslaním príspevku uďeľujete súhlas k jeho uverejneniu na tomto blogu pod hlavičkou Štart handball centra.

Roman Piaček
Rozhovor

Roman Piaček:"Od začiatku ma fascinovalo zneškodňovať strely."

Roman je pohodový chlapík. To zistite hneď, ako sa s ním zoznámite. Je to skrátka spoločenský typ. V kruhu ľudí sa cíti veľmi dobre. Neskazí žiadnu zábavu. V hádzanej prežil toho už dosť. Dorastenecký vek strávil v Bratislave a spomína na to dodnes. Avšak do Malaciek patrí ako ryba do vody. Nakoľko nie je pozičným typom brankára , pokiaľ sa chce udržať v akej-takej forme, musí sa stále fyzicky udržiavať. To, že to robí, vidíte aj na jeho figúre. Dnes už nie je z tích, ktorí bez hádzanej nevedia žiť. Ak mu život nadelí niečo iné - lepšie, zriekne sa jej. V tú chvíľu, nikto netuší na ako dlho. Ale, potom sa vráti a tvári sa akoby tu bol stále s nami. A my to tak berieme. Veď nikdy nevieme na ako dlho to bude.

Andrej Dobrocký
Rozhovor

Andrej Dobrocký:"V rodine sme si boli vzorom navzájom a boli sme radi, keď sa darilo každému."

Andrej je taký tichý, rozváźny chlapík. Je opakom tích hráčov, ktorím sa v šatni pusa ani na chvíľu nezastaví. Odkedy ho trénujem, dosť ho trápili zranenia a veľa pod mojou taktovkou nenahral. Prišiel, potešil som sa , že je tu niekto, čo zvláda kvalitne všetky hádzanárske činnosti a potom sa zase stratil, doliečovať zranenia. Jeho herné predpoklady sú určite väčšie, ako to čo stihol v zápasoch ukázať. Takže, ak sa mu konečne budú dlhšie obdobie zranenia vyhýbať, dozaista dá o sebe výraznejšie na palubovke vedieť.

#
Komentár

Všetko čo k hádzanej potrebujem, som sa naučil v žiakoch.

Parafrázujem názov knihy amerického spisovateľa Roberta Fulghuma. Všetko čo naozaj potrebujem vedieť, som sa naučil v škôlke. To je názov knihy. Ak ste sledovali hru staronových majstrov sveta, nič iné Vás nemôže napadnúť. Tak, ako sme v školách všetci prešli povinným čítaním, tak by sa na kurzoch všetkých trénerských tried, malo byť povinné zhliadnuť ľubovoľné stretnutie dánskych šampiónov.

Všetko v tej najlepšej podobe vyzerá tak jednoducho. Tí najlepši sa opierajú o také individuálne schopnosti nielen kľúčových hráčov, že ich systém hry nemusí komplikovaným byť.

Milan Hollý
Rozhovor

Milan Hollý:"Náš úspech nespočíva v počte tréningov, my to máme v hlave a v srdci."

Milana som začal stretávať, tak ako aj veľa iných ľudí, až nástupom na trénersku stoličku v Strojári. Musím prezradiť, že tam sa k družstve hlásil nemalý počet ľudí: kamarátok, manželiek, priateliek a známych. Orientácia v tom, kto je kto, vôbec nebola ľahká. Jeden človek z tohto davu sa k nám nakoniec pridal. A to bol Milan. Pre mňa prekvapujúco, najprv bojácne neskôr po zaregistrovaní už rozhodne sa k nám začlenil. Je to typ fajn človeka, ktorý ak aj starosti má, neprenáša ich na svoje okolie. Vo zväzku s priateľkou Katkou vlastne tvoria prvú štarťácky dvojicu. Katka sa stala naše Guro na sociálnych sieťach a doprevádza nás na všetky zápasy.

Pavl Bízek
Rozhovor

Pavol Bízek:"S úsmevom na perách je život krajší".

Paľo Bízek je z tích ľudí, pri ktorích prvý dojem síce napovie pravdu, ale nie úplnú. Snaží sa brať život pozitívne. Niekoho to môže navádzať k domneniu, že je možno až ľahkovážny. Robí sa neznalý, ale má za ušami. Keby takýchto Paľov bolo viacej, svet by bol jednoduchší. Načo komplikovať aj to, čo komplikované nie je. Ak potrebujete niečo previezť tak Pali zariadi. Na čom sa dohodnete, to platí. Aký je v živote, taký aj na hádzanej. Dúfam, že aj v rodine. Je z tích hádzanárov, ktorí vlastne celý život hrali na ťažšej strane. Máte dve krídla pravákov, horšieho dáte doprava. Je niekto mladý, upracete ho na pravé krídlo. Tieto situácie zažil x-krát, až si zvykol. Dnes sa stal absolútne spoľahlivým hráčom s presným zakončením. Vynikajúci talent na vystihnutie správneho momentu. Takže tak, ako v dodávke, tak aj na palubovke, vie byť v správny čas na správnom mieste.

Martin Sedláček
Rozhovor

Martin Sedláček:"...dali sme sa zase dokopy, aby nám hádzaná znovu robila radosť."

S Martinom som sa stretával najprv pracovne. Samozrejme vedel som, že bol skvelý hádzanár. Vždy distingovaný, nenútený, taký vzor nejakého biznismena. Vedel som si ho predstaviť na burze, v opere, na golfe, Seycheloch. Skrátka reprezentačný typ človeka. Pri zrode nového družstva sme ho spomínali často. Viac-menej ako nedosiahnuteľný cieľ. Nakoniec ho máme, vrátili sme ho po rokoch späť do Malaciek. Pre trénera, managera, je to v našich podmienkach ulovenie sólokapra. Martin je komplexný hráč. Aj teraz má výborné fyzické parametre. Proste športový talent, ktorý to vie a nikomu sa nemusí predvádzať. Z jeho odpovedí hneď spoznáte, že sa do športu vyzná, že to má odžité a vie o čom to je.

#
Komentár

Toto sa zrejme stať nemalo, takých trénerov za rohom nenájdete.

Krátka správa:

Exekutiva Českého svazu házené přijala na svém jednání dne 19. ledna 2021 toto usnesení.

Exekutiva ČSH odvolává s okamžitou platností realizační tým reprezentačního družstva mužů z důvodů pochybení na základě zjištění, ke kterému dospěla na základě vyhodnocení předložených zpráv a vyjádření pozvaných členů RT, hráčů a zaměstnanců sekretariátu o průběhu reprezentačních akcí za období od 27. 12. 2020 do 12. 1. 2021, který vyústil v neúčasti RD mužů na MS v Egyptě. V návaznosti na toto rozhodnutí rezignoval prezident ČSH pan Jaroslav Chvalný, člen exekutivy a předseda reprezentační komise pan Daniel Čurda a členka exekutivy a předsedkyně metodické komise paní Ilona Hapková s tím, že podrobnosti dalšího postupu bude projednávat Exekutiva ČSH dnes odpoledne. Pan Čurda zároveň oznámil stažení kandidatury do následujících voleb ČSH.

Martin Hlaváč
Rozhovor

Martin Hlaváč:"Od útleho veku som sa hýbal, pohyb je pre mňa droga."

Martina som spoznal až ako svojho zverenca v extraligových Malackách. Na nešťastie bol z tých starších, ktorí mali padnúť pri omladzovaní družstva. Chodil, poctivo trénoval a aj tak veľakrát bol len na lavičke. Som rád, že teraz mu to môžem splatiť a hrá bez ohľadu na to, koľko mu je rokov. Bol už vtedy aktívny otec, malý Martinko s ním pravidelne trávil tréningy. Od minulého roku naše deti chodia spolu do triedy a tak sa stretávame nielen na hádzanárskej báze, ale aj ako rodičia. Dá sa s ním skutočne pohovoriť o všetkom a má prehľad o živote. T.j. dajú sa s ním viesť aj reči, ktoré dvadsaťročnému nič nehovoria. Nezabudol ani na klub odkiaľ vzišiel a stále Strojáru drukuje a fandí.

Adam Škoda
Rozhovor

Adam Škoda:"Najlepšie časy zažívam posledné dve sezóny, keď hádzanú hrám pre zábavu."

Nakoľko som pätnásť sezón pôsobil v Rakúsku, unikli mi z dohľadu možno aj tri hádzanárske generácie. Veľa kvalitných hádzanárov som v čase ich najlepšej formy hrávať nevidel. Taký je aj Adam Škoda. Počuť som počul, ale nič viac. Začal som ho pravidelne stretať až na Štúrke, keď sme končili tréning a chodili tam po nás hobby futbalisti. A medzi nich Adam chodil. Vždy pozdravil a aj tak sa k nám hádzanárom prihlásil. V tú chvíľu však bol futbalista. Tu som vlastne pochopil jeho nezlomný vzťah k športu. Potvrdil to aj v tejto sezóne, keď som ho konečne spoznal bližšie. Je skutočným lídrom tímu a vie nemalou mierou vyťažiť aj zo spoluhráčov maximum.

#
Rozhovor

Dávid Stachovič:"Mám určitú predstavu o svojom živote a aj veľa snov."

Ako prvého som si na virtuálny rozhovor zavolal Dávida Stachoviča. Bez neho by prvoligové družstvo Štart HC Smartpoint Malacky nikdy nevzniklo. Nie raz sme sedeli v trojici aj s Dušanom Roškom a vypočítavali koľko hráčov vlastne máme a či to stačí. Bolo to ako z filmu Zamilovaný Shakespeare. V ňom jeden z protagonistov riešenie každého problému ukončil vetou :" Nejak to dopadne. ". A skutočne to dopadlo dobre. Dávid aj vďaka mladíckemu odhodlaniu, keď život je "gombička" mohol nastúpiť 5.septembra 2020 v drese Štart HC Smartpoint v 1.lige.

#
Názor

Nie peniaze, história, tituly, ale hráči zdobia našu hádzanársku rodinu.

Už som to chcel urobiť oveľa skôr. Pohovoriť s tými, ktorý sa rozhodli tráviť s nami nemalú časť svojho voľného času. Všetci sú osobnosti, niektorých poznáte viac a niektorých menej. Väčšinou si už odkrútili svoje nielen v živote ale aj v hádzanej. Veľa z nich je veľkou súčasťou histórie Strojára Malacky a nás môže tešiť, že si zvolili v pokračovaní hádzanárskej kariéry práve nás. Nie peniaze, história, tituly, ale hráči zdobia našu hádzanársku rodinu. Sú to hlavne oni, bez ktorých by hádzaná nebola. Pokiaľ ich budeme mať bude aj hádzaná. Preto, ak sa chceme predstaviť, tak musíme predstaviť najprv hráčov. Snáď sa odvážia a niečo nám o sebe prezradia. Výsledok Vás hádam zaujme a dúfajme, že zaujímavé čítanie Vám spestrí vynútenú zápasovú pauzu.

#
Hodnotenie

Ďakujeme Vám za Vašu priazeň,

želáme Vám príjemné sviatky a v novom roku 2021 len to najlepšie. Možno sú takéto priania len klišé, ale doba nás pomaly naučí vážiť si veci, ktoré boli pre nás samozrejmosťou. Zíde z očí zíde z mysle. Dúfajme, že nie. Naša sedem týždňová ouvertúra si našla priaznivcov, ktorý si pomaly zvykali, že v Malackách sa chodí na hádzanársku ligu aj na Štart. Boli to pre nás hektické týždne, lebo sme museli zvládnuť pre niekoho už samozrejmé veci z večera do rána. Podarilo sa. Mnohých prekvapil seriózny prístup nášho počtom malého družstva. Všetci hráči do jedného ukázali vrelé hádzanárske srdce a nemalú chuť pobiť sa o víťazstvá. Odohrali sme historicky prvých sedem zápasov a len dvakrát sme končili s prehrou o dva góly a päťkrát sme odchádzali z palubovky ako jasný víťaz.

#
Názor

Preklínam ťa vtákopysk Perry, preklínam ťa Nemec

Pre skôr narodených musím vysvetliť. Je to jeden neustále sa opakujúci citát z úžasného seriálu Phineas a Ferb . Kto nevidel však nepochopí. Pozrite si pár dielov. Samozrejme nemusia sa báť ľudia s priezviskom Nemec, ani Nemci od narodenia. Sme v hádzanárskom prostredí , tak musí byť jasné, že ide o útočný signál. Pre tých čo nevedia. Pivot vybieha z 1-2 pre loptu k strednej spojke. Po prekrížení s ňou prihráva opačnej krajnej spojke a beží opäť do pivota. Podľa alternatív sa postaví na určité miesto a pripraví sa na situáciu, ktorá nastane. Zatiaľ krajná spojka zo strany odkiaľ pivot vybiehal sa dostane do priestoru strednej spojky a teraz vlastne všetko len začína. Pre toto sa všetko robilo. Daná spojka po obdržaní robí činnosť 1:1 a od jej kvality záleží, či útok bude úspešný alebo nie.

#
Úvaha

V Malackách už roky platí biblické "Kto si bez viny .."

Po prečítaní nadpisu možno niekto očakáva, že sa dozvie ako to vlastne v tých Malackách lúčiac sa s extraligou bolo. Vyhodili hráčov , ktorý mohli ešte roky hrávať. Úprimne , nerozumiem k čomu to bolo. Na roky zdevastovali dorasteneckú hádzanú. Bezprecedentne ublížili hlavne podvyživeným ročníkom 2002 -2007. Práve preto sú dnes v Malackách dva mužské tímy. Nešlo by len o to dva tímy, ale dva výkonnostne rovnaké tímy. Jeden deklaruje pred verejnosťou, že chce postúpiť do extraligy a tvrdo trénuje a ten druhý prakticky so žiadnym tréningom tvrdí “ my si chceme len zahrať“. Je úplne jedno, ktoré Malacky k Vám prídu, lebo súpera v žiadnom prípade nečaká v 1.lige ľahký zápas. Celý rozpor vlastne bol len o tom, na akom výkonnostnom stupni sa má hádzaná v Malackách hrať. Zamestnaní hráči mali úplne inú predstavu ako vedenie.